Hypää unijunaan

“Elimistöä tahdistavat monet niin sanotut sisäiset kellot, jotka ohjaavat elimistön toimintoja. Näitä kelloja voidaan säätää kulkemaan samassa tahdissa nimenomaan oikeanlaisella heräämis- ja nukahtamisprosessilla.

Kellojen ollessa samassa tahdissa, keho kokee voimakkaan nukahtamispaineen illalla jolloin tulisi mennä nukkumaan. Tämä myös unijunan nimellä kulkeva reaktio on helposti havaittavissa ja sen kyytiin on suositeltavaa hypätä. Jos ihminen valvoo tämän unipainepiikin yli, tulee seuraava voimakkaampi unipaine vasta noin 1,5 h jälkeen.”

https://tfwkonala.fi/2017/10/30/lihas-kasvaa-levossa/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s