Sömnskolans sömngrupper

Fler och fler vårdgivare erbjuder sömnträning i grupp till sina patienter. Till exempel har Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt utvecklat vårdmodell för sömnträning som tagits i bruk hösten 2017.

Sömnskolan har erbjudit sömnträning i grupp sedan 2013 och resultaten har varit väldigt positiva. Deltagarna rapporterar om snabbare insomning, färre uppvaknanden under natten och en piggare känsla på morgonen.

Sömnskolans program bygger på ett antal enkla avslappningsövningar som görs vid sänggående. Mellan träffarna görs övningarna på egen hand hemma och vanligtvis räcker några minuters träning per kväll för att få resultat.

Förutom de konkreta sömnövningarna upplevs möjligheten att träffa andra i liknande situation, samt att öppet få berätta om sina sömnproblem, som väldigt positiva. Under träffarna får deltagarna dessutom lära sig mer om vad som händer när vi sover, hur stress påverkar sömnen och hur kost, rörelse och motion påverkar sömnen.

Grupperna brukar träffas allt mellan fyra och tio gånger och grupperna är småa, max tio personer, så att var och en skall känna sig trygg att dela med sig av sina erfarenheter.

Läs om UKK-institutets VESOTE-projekt här


Innehåll

Det här ingår i Sömnskolans sömngrupper:

  • veckovisa gemensamma träffar, ca. 60 minuter/gång
  • Sömnskolans onlinetjänst med instruktioner till övningarna och allt det andra vi går igenom på träffarna
  • Tillgång till personlig sömncoach under hela kursen

Prisexempel

10 deltagare: 175€/träff + 10% moms

Övningarna är enkla och vanligtvis räcker det med några minuters träning vid läggdags.

20171112_225556

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s